Jagody Goji (Goji Berries) – poznaj ich niezwykłe właściwości

jagody-goji

Jagody goji (z ang. Goji berries) to w Polsce stosunkowo nowy produkt, zaliczany do tzw. superżywności czy żywności bioaktywnej. Jest to jeden z najbardziej wartościowych owoców, a dzięki zawartym w nim różnorodnym składnikom antyoksydacyjnym, spełnia rolę nie tylko odżywczą, ale również prozdrowotną.

Z pozoru malutkie (wielkości 1-2cm), pomarańczowoczerwone owoce, posiadają niezwykle wysoki potencjał zdrowotny. Swój kolor zawdzięczają obecności grupy karotenoidów, a szczególnie zeaksantynie. Owoce te należą do rodziny psiankowatych, podobnie jak ziemniaki czy papryka. Goji poleca się szczególnie przy wszelkich schorzeniach wątroby, poprawy ostrości widzenia, wzmocnieniu i regulacji układu trawiennego oraz odpornościowego, poprawie potencji czy po prostu dla wzmocnienia organizmu i opóźnienia procesów starzenia. jagody goji

Historia

Owoce goji pochodzą z dwóch gatunków roślin: Lycium chinense (kolcowój chiński) oraz Lycium barbarum (kolcowój pospolity). Od kilku tysiącleci stanowią niezwykle istotny element tradycyjnej medycyny chińskiej ze względu na swoje właściwości lecznicze i bogaty skład chemiczny. Chińczycy wykorzystywali ją w chorobach serca, wątroby, płuc i nerek. Do Europy owoce goji „zawitały” w XVIII wieku.

Właściwości i zastosowanie

Jagody goji wykazują bardzo liczne właściwości prozdrowotne i lecznicze. Do najważniejszych należy zaliczyć działanie:

 • przeciwutleniające

Jest to jedno z najlepiej rozpowszechnionych właściwości jagód goji. Występujące w nich substancje przeciwutleniające doskonale radzą sobie z wolnymi rodnikami. Do substancji tych należą: witamina C, barwniki karotenoidowe, flawonoidy i kompleksy polisacharydowe. Ostatnie wykazują szczególne właściwości w wielu aspektach związanych ze zdrowiem, w tym ze zwalczaniem nowotworów.

 • ochronne dla siatkówki oka

Dzięki zawartej w jagodach goji taurynie, wykazują one dodatkowo działanie ochronne dla oka oraz przyczyniają się do hamowania rozwoju retinopatii cukrzycowej. Ponadto dowiedziono neuroprotekcyjnego efektu działania kompleksu polisacharydowego goji na komórki zwojowe siatkówki, przyczyniając się tym samym do zapobiegania rozwojowi jaskry. Z kolei luteina i zeaksantyna pochłaniają fale świetlne chroniąc siatkówkę oka na wczesnym etapie jej zwyrodnienia.

 • hipoglikemizujące

Według badań spożycie jagód goji obniża stężeniu glukozy we krwi, szczególnie u osób chorujących na cukrzycę. Cukrzyca związana jest z wysokim poziomem stresu oksydacyjnego, a duża zawartość antyoksydantów w goji automatycznie redukuje poziom utleniaczy.

 • przeciwmiażdżycowe

Zawarty w goji sekswiterpen wywiera niezwykle korzystny wpływ na serce i ciśnienie krwi. W dodatku wykazano, że spożycie ekstraktu polisacharydowego zawartego w owocach goi znacząco zmniejsza stężenie cholesterolu całkowitego, frakcji LDL i trójglicerydów oraz zwiększa poziom cholesterolu frakcji HDL we krwi.

 • immunostymulujące i przeciwnowotworowe

Od wielu lat chińczycy wykorzystywali jagody goji jako środek skuteczny w zapobieganiu występowania nowotworów oraz hamującego ich rozwój, a także jako środek o właściwościach immunomodulujących. Wiele badań wykazało, że substancje zawarte w goji wykazują działanie apoptyczne i antyproliferacyjne w stosunku do komórek nowotworowych. Szczególne znaczenie ma tutaj kompleks polisacharydowo-białkowy, który hamuje wzrost nowotworu i progresję choroby.

 • neuroprotekcyjne

Obserwuje się zwiększoną częstość występowania chorób neurodegeneracyjnych, z chorobą Alzheimera na czele. Jaką jedną z przyczyn tej choroby upatruje się w nadmiernej aktywności aminokwasów (m.in. glutaminianu) stymulujących procesy ekscytotoksyczne. Z drugiej strony udowodniono, że frakcja polisacharydowa w owocach goji ma działanie neuroprotekcyjne (chroniące komórki nerwowe) w chorobie Alzheimera, a związki czynne tych jagód hamują procesy obumierania komórek nerwowych. Działanie ochronne tych związków okazało się bardzo zbliżone do efektów uzyskiwanych przy użyciu stosowanego w chorobach otępiennych leku memantyny.

Roślina ta jest znana przede wszystkim ze swoich właściwości przeciwutleniających, jednak powstaje coraz więcej doniesień odnośnie jej działania przeciwdrobnoustrojowego w stosunku do bakterii Staphylococcus aureus i Escherichia coli.

Badania

  Badając właściwości przeciwbakteryjne owoców goji w stosunku do innych owoców (żurawina, rokitnik, owoc noni) zauważono, iż potrzeba stosunkowo dużo soku z goji, by zahamować wzrost bakterii S. aureus (22,1 mg/cm3) i jeszcze więcej dla B. subtilis, E. colii S. enteriditis (po 44,2 mg/cm3). Ponadto sok z goji nie posiada działania bakteriobójczego w stosunku do bakterii S. aureus i E. coli. Za to zabija B. subtilis przy stężeniu 44,2 mg/cm3 oraz S. enteritidis przy 88,5 mg/cm3.  

Działanie odchudzające

  Jagody goji regularnie polecane są przez dietetyków i trenerów personalnych jako element diety redukcyjnej. Dlaczego? Otóż, niezwykle wysoka zawartość składników mineralnych i witamin rekompensuje ewentualne niedobory związane ze zmniejszonym spożyciem innych produktów. Ponadto posiadają one dużo błonnika, który zapełnia żołądek i pozostawia uczucie sytości na długie godziny. W dodatku omówione wcześniej działanie hipoglikemizujące sprzyja procesowi utraty tkanki tłuszczowej.  

Postacie jagód goji

  Owoce goji spożywane są w różnych formach – jako dodatki do herbat, zup, a nawet potraw mięsnych czy wegetariańskich. W dodatku często tworzy się z nich soki, nalewki i wina. Ostatnim czasy bardzo popularne stały się lody z jagód goji, do których dodaje się inne elementy, takie jak nasiona czy wiórki kokosowe. Tym samym w sklepach można dostać jagody goji w postaci zarówno suszonych jak i mrożonych owoców.  

Cena

   Ceny jagód wahają się pomiędzy 30zł a nawet 70zł za 1kg suszonych owoców bądź mrożone. Z kolei sok z jagód goji jest już nieco droższy, bo za 0,5l zapłacimy aż 30-50zł.  

Dawkowanie – jak jeść jagody Goji?

  Nie wykazano niebezpieczeństwa związanego z nadmiernym spożyciem jagód goji, dlatego nie ma potrzeby martwienia się i obliczania każdego grama owoców. Warto jednak zwrócić uwagę na dość wysoką zawartość węglowodanów, dlatego też owoce te powinny stanowić zawsze dodatek do posiłku, niezależnie w jakiej postaci się znajdują. Można je jeść na surowo jak rodzynki lub zamoczyć na kilka minut w gorącej wodzie aż staną się miekkie. Po nawodnieniu będą słodsze w smaku.

Wykorzystanie w kuchni

Jagody goji mają dość szerokie zastosowanie w kuchni, gdyż można je stosować teoretycznie w każdym daniu, w zależności od indywidualnych preferencji smakowych. Najchętniej jednak spożywane są razem z płatkami śniadaniowymi, jako element wszelkiego rodzaju ciast, ciasteczek, bułek i chlebów oraz w postaci koktajli i domowych lodów. W internecie można znaleźć całą masę smacznych przepisów.

Przeciwwskazania

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do spożywania owoców goji w jakiejkolwiek formie jest przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych (warfaryna) ze względu na możliwość pojawienia się niebezpiecznych interakcji, wzmacniających działanie leków oraz zwiększających podatność na reakcje alergiczne.

Wartości odżywcze i skład chemiczny

Jak już wspomniano powyżej, owoce goji zawierają spore ilości karotenoidów. Oprócz nich warto wyodrębnić również olejki eteryczne, kwasy tłuszczowe, aminokwasy (najwięcej proliny i tauryny – aminokwasu niebiałkowego, tworzącego sole żółciowe w organizmie), składniki mineralne (głównie cynk, miedź, żelazo, wapń, selen i fosfor), witamin (przede wszystkim B1, B2, B6 i E) oraz związki polifenolowe (głównie flawonoidy). Co prawda proliny jest najwięcej, to najistotniejszymi aminokwasami z fizjologicznego punktu widzenia, zawartymi w goji są izoleucyna i tryptofan.

Nie bez powodu goji zaliczane jest do żywności bioaktywnej – zawiera w swoim składzie wiele niezwykle cennych składników odżywczych, a do najbardziej aktywnych zaliczyć należy kompleks polisacharydowy, karotenoidy, związki fenolowe oraz związki seskwiterpenowe.

Kompleks polisacharydowy (LBP) odgrywa niezwykle ważną rolę terapeutyczną, gdyż od obecności tego bioaktywnego składnika zależy lecznicza skuteczność goji.

100g suszonych jagód goji dostarczy około 370 kcal, 12g białka, 10g tłuszczu, 68g węglowodanów oraz 10g błonnika.

Zakończenie

Jak widać, jagody goji w pełni zasługują na miano „super żywności”. Zawartość wszystkich składników odżywczych sumuje się w produkt o naprawdę niezwykłych właściwościach. Jednak jako że jest to produkt, który całkiem niedawno przykuł uwagę wielu ludzi, wciąż jest on szeroko badany pod kątem ewentualnych niekorzystnych efektów ubocznych bądź szkodliwych składników. Póki co, jako dietetyk, jak najbardziej produkt polecam :)

107 Comments on Jagody Goji (Goji Berries) – poznaj ich niezwykłe właściwości

 1. Polecam wszystkim te owoce w smaku są lekko słodkie i zostawiają specyficzny posmak w ustach ale jest raczej przyjemny. Zobaczę jeszcze jak samopoczucie przy dłuższym spożyciu

 2. jem suszone owoce goji od trzech miesięcy regularnie po ok 70 sztuk dziennie.zauważyłam, że oczy nabrały młodzieńczego zdrowego blasku
  a co najważniejsze minął mi nastrój depresyjny, poczułam dawną siłę psychiczną

 3. a gdzie je można kupić?

 4. dopiero je zakupiłam, zobaczmy jaki dadzą rezultat ;)

 5. Można je kupić np. w sklepach ze zdrową żywnością.
  Polecam je gorąco.

  Magda

 6. Witam, znam osobiście kilku Chińczyków, którzy poradzili mi goji. Dziwnie Pani Halino, że po 70 szt. dziennie nie ma pani rozwolnienia. Dzienna dawka to ok 2 gramy, czyli ok 15 jagód. Wieksza dawka może powodować rozstrój żołądka, i przy takim obiawie należy odstawic specyfik na jakiś czas. Ogólnie polecam te jagody, bardzo dobry opis jagód na tej stronie zgodny z prawdą. Pozdrawiam.

 7. a jakaż to jest receptura tej tajnej zupy?… czy po prostu wcinać je na surowo

 8. Czy ktoś hoduje roślinę goji w domu ? Jeśli tak to jak rośnie i czy owocuje ?

 9. JA osobiście hoduje Goji ale niestety to wyczytałem na wikipedi:Cała roślina jest określana jako trująca, przy czym szczególnie szkodliwe mają być owoce mało dojrzałe. Jak to odbierać.

 10. maxmar123
  Styczeń 31st, 2011 at 17:36
  JA osobiście hoduje Goji ale niestety to wyczytałem na wikipedi:Cała roślina jest określana jako trująca, przy czym szczególnie szkodliwe mają być owoce mało dojrzałe. Jak to odbierać.

  szanowny pan mowi tu o http://pl.wikipedia.org/wiki/Kolcow%C3%B3j_pospolity.
  A wtym temacie mowa jest o
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Kolcow%C3%B3j_chi%C5%84ski

 11. sama zajadam sie nimi wiec moge wam powiedziec ze nie sa trujace, wrecz przeciwnie lecznicze a dostac je mozna np na http://gojishop.pl/ tu sie z najlepszymi spotkalam
  pozdrawiam

 12. ewelina | 8 maja 2011 at 14:18 |

  czy ktoś może mi podać gdzie można kupić krzaki tego krzewu jaką stronę w necie albo jakiś inny namiar na sklep :}

 13. Kupilam wczoraj 2 krzaczki juz dosc duze w Leroy Merlin w Rzeszowie- zaskoczona bylam, ze sa juz dostepne w Polsce, pare miesiecy temu dowiadywalam sie o mozliwosc zakupu sadzonki jednak oferta rynkowa byla tylko nasienna. Byly tez krzaczki granatow i fig. Pozdrawiam.

 14. krzaczki można kupić na wiosnę w internetowym sklepie STARKL.pl(i sporo innych roślin m.in.JIAOGULAN)Pozdro

 15. Wydobyłam nasionka z suszonych owoców i powschodziły. Zobaczymy jak dalej będą rosły.

 16. Małgośka | 15 czerwca 2011 at 18:16 |

  Na jakiej glebie sadzić krzew? Nigdzie nie mogę znaleść.

 17. Jestem w stanie zakupić duże ilośći jagód
  goji,tanio.Na stałe mieszkam w Kanadzie.
  Obecnie jestem w kraju /Krosno/

 18. mieszkam na stałe w Kanadzie.Jestem w stanie
  kupić duże ilości jagód goji tanio.

 19. Kupiłam krzaczek na Allegro wysokości około 40cm.
  Ładnie rośnie.Ponieważ chciałam,żeby się bardziej rozgałęził Przycięłam 5 czubków po około 10cm.i wsadziłam je do doniczki.Natychmiast sie przyjęły i o dziwo po 3 tygodniach zakwitły.Są w tej chwili na tych małych sadzonkach piękne rózowe małe kwiatki.
  Będę miała własne owoce goji.

 20. Nieważne | 2 sierpnia 2011 at 20:45 |

  To berberys, czemu piszeta po ang.

 21. To nie berberys, tylko Kolcowój szkarłatny (Lycium barbarum)

 22. jestem zainteresowana jagodami goji prosze mi napisac jak i gdzie je chodowac

 23. Jagody maja osmak jak daktyle pozdrawiam

 24. Mam je w ogrodku od roku mozna wychodowac z nasionka lob z sadzonki zdrewnialej proste jak ze zrzezu jak wierzbe podobno nie boi sie mrozu pozdrawiam

 25. Do Pana Mario, który twierdzi że dziennie należy spożywać nie więcej niż 15 jagód, bo można nabawić się rozwolnienia. Wiele źródeł podaję 70 sztuk dziennie.

  Ja przyznam się, że nieuświadomiona w pierwszy dzień po ich zakupie zjadłam ich cztery garście … tak mi jakoś szło jedna po drugiej :-) i nic mi nie było …

  teraz jem ostrożniej :-)

 26. Proszę o wyjaśnienie. Kupiłam owoc goi: kolcowój pospolity. A dowiaduje się, że ta roślina jest trująca. Czy kolcowój pospolity, a chiński to taka sama roślina czy dwie różne z czego jedna jest zdrowa a druga trująca. Chciałam pozyskać sadzonki z tych owoców, ale.. zbaraniałam. Nie chce trującej rośliny. Czyżby sprzedawali owoce z trującej rośliny? Może mi to ktoś mądrzejszy wytłumaczy.

 27. Wszystko o właściwościach owoców, oraz o uprawie kolcowoju pospolitego znajdziesz w styczniowym numerze „Działkowca” (od wczoraj jest już w kioskach).

 28. @Magda

  Zdaje się że miałem podobny mętlik w głowie jak Pani.
  Niestety sprzedawane rośliny jako jagody goji nie zawsze nimi są. Kolcowój pospolity to nie to samo co jagody goji. To nie są te same rośliny moim zdaniem.
  Lycium chinensis to jest kolcowój chiński (jagody goji).
  Lycium barbarum to kolcowój szkarłatny i to jest TRUJĄCE według literatury.
  Problem w tym że wielu myśli że jedno i drugie to to samo, a MOIM zdaniem tak nie jest.
  Sam mam sadzonkę która najprawdopodobniej jest trująca, a była kupowana jako jagody goji.

  Pozdrawiam

 29. No to jak to w koncu jest z tym??
  Ja słyszałem, że jesli chodzi o kolcowój pospolity to owoce są trujące ale tylko nie dojrzałe. (dlatego zbiera się je poprzez obsypywanie a nie dojrzałe owoce poprostu nie spadają). Kolcowój Chiński nie jest trujący i napewno jest używany w medycynie chinskiej ale czy ma takie same właściwości??? Temat bardzo ciekawy. Czy jest ktoś kto naprawde sie na tym zna i podzieli się jakże tajemną wiedzą?:)

 30. Też mnie interesuje co jest w końcu trujące a co nie…

 31. Pozwólcie, że rozwieję Wasze wątpliwości.
  Kolcowój szkarłatny i kolcowój pospolity to tzw. wilcza jagoda, NIE JADALNA.
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Kolcow%C3%B3j_pospolity
  Kolcowój chiński to jagody goji, jadalne i bardzo zdrowe jak już wiecie.
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Kolcow%C3%B3j_chi%C5%84ski
  Niestety artykuły na wikipedii są bardzo ogólnikowe, ale z doświadczenia mogę powiedzieć co jest co. Nie polecam kupowania krzewów kolcowoju szkarłatnego lub pospolitego gdyż to po prostu nie to czego szukacie.
  Mam nadzieję że pomogłem.
  Pozdrawiam
  PS. @Jaga – dzięki za dobre słowo :)

 32. Nie należy mylić owoców kolcowoju pospolitego (Lycium barbarum L.) z kolcowojem chińskim (Lycium chinense). Jagody pospolitego są trujące a chińskiego maja właściwości lecznicze.

 33. aleksander | 22 lutego 2012 at 13:54 |

  Naprawdę POLECAM.
  Spożywam ten owoc od 157 lat i czuję się nadal bardzo młodo.
  Natomiast mam wielki problem z ZUSEM – cyklicznie mnie nachodzą.

 34. hahahah, ja pikole , ale się ubawiłam…….aleksander wymiatasz…..:)))))))
  pozdrawiam wszystkich

 35. piotr wawa | 18 marca 2012 at 12:10 |

  Czy nasz Rząd przewiduje dopłaty do upraw tego owocu w związku ze zwiększaniem wieku emerytalnego?
  Od razu wiedzialem ze PSL bedzie na te okolicznosc mialo kolejnego asa w rekawie. No i wiem poco prezydent Komorowski jezdzil do Chin w ubieglym roku…

 36. A czy komukolwiek krzak wyhodowany z nasion w Polsce zaowocował?

 37. Ja sadziłem 2 lata temu i niestety nie zaowocował.

 38. Zjadłam 200g w tydzień czuję się dobrze, rozwolnienia nie było, widzę lepiej, mogę zdradzić źródło zakupu i innych owoców pakowanych bez dwutlenku siarki też.pozdrawiam. alicja

 39. TO zdradź Alicjo gdzie można kupić owoce bez dodatku dwutlenku siarki?

 40. s wlasnie otrzymalam te jagody kupione w anglii suszone ,ale nie slyszalam o krzaczkach i roslinkach dostepnych w sklepach ,to jest chyba niebezpieczne ,a wogole to rewelka jest ale z pewnego zrodla ,ludzie czytajcie ulotki ,pytajcie fachowcow ,nie na wariata

 41. dawka wystarczajaca ,aby nie bylo dzialan ubocznych to 10 do 15 sztuk dziennie ,jak zjesz garsc to i tak ma dzialanie jak przy dawce prawidlowej czyli 10 do 15 sztuk ,ale problemy jelitowe pewne

 42. pozdrowienia dla aleksandra ,fajny jestes

 43. Kupilam jagody goji Lycium barbarum L. i jem je od 2 dni po 30 (lyzka stolowa), rano.
  Sa suche i twarde wiec je mocze w troszce wody kilka minut.
  Nie sa trujace, jak ktos napisal powyzej !

 44. Agnieszka | 7 maja 2012 at 19:25 |

  Kupiłam z sklepie ogrodniczym jagodę Goji kolcowój szkarłatny Lycium barbarum „New Big”. Jest przy niej etykieta gdzie napisane jest między innymi że jest to roślina lecznicza i jadalna.

 45. Lycium barbarum nie jest trujace, jem jagody juz od miesiaca (garsc na dzien rano).
  Roznica z tym drugim jest pochodzenie.
  L. Barbarum jest z Chin ten drugi gatunek rosnie w Tybecie, obydawa sa jadalne i lecznicze.
  pozdrawiam
  AP

 46. JA MAM POSADZONNE 2 HEKTARY DOBRY INTERES I SA PYSZNE

 47. Darku, czy sprzedajesz do sklepów te owoce? zastanawiam się, czy można je kupować stale. pozdrawiam

 48. Ja zasadziłam 3 lata temu i w tym roku mi zaowocowało, nie ma tych owoców dużo, ale są…..

 49. Witam.

  mam nowotwór, czytałem wszystkie opinie i wiadomości o tych owocach, gdzie mogę je kupić? Mam nadzieję, że choćby trochę mi pomogą.
  Czekam na wiadomości, pozdrawiam.

 50. @Andrzej Jagody goji możesz kupić np. w tym sklepie: krainaherbaty.pl

  Na Twoim miejscu w przypadku nowotworu poszukałbym pestek moreli i reishi oraz zainteresowałbym się chodzeniem boso po ziemi, np. po lekko wilgotnej trawie. Im dłużej tym lepiej, nawet kilka godzin dziennie. Wtedy ziema
  ładuje Ciebie ujemnie naładowanymi elektronami, które świetnie przeciwdziałają zapaleniom, z których min. powstaje nowotwór. Naukowo zbadane, a nie żadne new age.
  Zaznaczam, że nie jestem lekarzem, ani żadnym specjalistą, więc traktuj to tylko jako informację i nie powinieneś tego traktować jako substytut zaleceń Twojego lekarza.

 51. andrzej! ponoc dobrze sprawdzona jest dieta dr budwig z olejem lnianym:) ja jeste chora na przewlekla chorobe wiec caly czas stosuje. jak masz ochote pogadac o tym to podaj maila napisz do ciebie

 52. Ja kupilam te krzewy w zeszłym roku w internecie,bardzo sie rozrosly, w tym roku kwitna obficie,pszczoły je zapylaja ale nic nie zawiązują się owoce? Teraz jest wrzesień i nie ma żadnej nadzieji aby pojawił się jakiś owoc-miały byc jagody goji ale co mam to nie wiem-jakis kolczasty krzew z kwitnącymi drobnymi niebieskimi kwiatkami we wrześniu? Chyba go wykopię może ktoś mi coś doradzi będę wdzięczna Ewa

 53. Kupilam Lycium barbarum,dzisiaj w szkolce ogrodniczej w Krakowie,roslina jest obuplciowa,wiec zapylanie odbywa sie nie koniecznie przy pomocy owadow,owoce zbiera sie dopiero po okolo 2-3 latach,wiec nie wyrzucajcie rosliny jesli nie ma ich zbyt szybko;-)koszt sadzonki 11zl.na etykiecie nie ma wzmianki,zeby miala byc trujaca,sa za to wypisane same zalety,nie sadze zeby wprowadzano mnie w blad tym bardziej ze zaznaczylam iz zamierzam ja jesc,Trzeba przycinac i to dokladnie bo to ma wplyw na ilosc i jakosc owocow,mlode krzewy maja kwiaty ktore opadaja,przygotowujac sie do pozniejszego zawiazywania wlasciwych trwalych owocow.

 54. Jem jagody Goji juz od jakiegos czasu. Przede wszystkim daja niesamowita sile. Polecam dla osob, ktore przeszly ciezkie choroby i ich organizm jest wycienczony. Codzienna dawka to od 20 do 40 ziarenek, suszonych owocow, wczesniej namoczonych w wodzie, od 1 do 2 godzin. Wode odlac a owoce zjesc. Co do drzewek, to jestem sceptyczna. Dla mnie owoce z nich nie maja wlasciwosci leczniczych, jezeli nie truja. To nie ten klimat i warunki, natomiast napewno ciesza oko. Osobiscie suszone jagody Goji kupuje w sklepie ze zdrowa zywnoscia – mam gwarancje, ze sa jadalne i lecznicze.
  Pozdrawiam Wszystkich

 55. Andrzej…,
  polecam Tobie herbatke z czystka. Pije sie od dwoch do trzech razy w ciagu dnia. Czubata lyzeczka na kubek i parzyc okolo 10 min.

  „Specjaliści od profilaktyki nowotworowej dowodzą, że systematyczny wysoki udział polifenoli w diecie może ustrzec człowieka przed najgroźniejszymi postaciami raka: płuc, żołądka, jelit, przełyku, trzustki, wątroby, gruczołu sutkowego, prostaty, skóry. Polifenole hamują związki odpowiedzialne za powstawanie zmian nowotworowych”

  Wskazania :

  Grypa, przeziębienie, ból gardła, kaszel, chrypa, zapobieganie i objawy boreliozy, ogólne osłabienie organizmu szczególnie w okresie przesilenia.

 56. Ja w tym roku wiosną zakupiłam sadzonkę Goi , na etykiecie , same superlatywy , rozrosła się , jest w zacisznym miejscu w ogrodzie , blisko winogron i ma tę samą ziemię , latem miała mnóstwo kwiatostanów , z których zawiązała owoce , już próbowałam są słodko-cierpkie , mięsiste , smaczne , jak dla mnie , jeszcze ich nie zbieram z krzaczka , podobno gotowe do zbierania , jak strząśniesz ..

 57. Kupuję jagody goji i sok z jagód z pewnego źródła. Polecam wszystkim te, ze swojskiej piwniczki, wcale nie jest aż taki drogi w porównaniu z wydatkami na leki jak nas już grypa czy przeziębienie dopadnie. A Słyszałem że Jagody goji a dokładnie ekstrakt z tych owoców jest składnikiem praktycznie każdych występujących na rynku kropli do oczu. Czyli Goji muszą mega pozytywnie wpływać na wzrok.

 58. Po kilku tygodniowej przerwie zajadam się owocami 70 szt dziennie. Już po dwóch dniach mam problemy jelitowe! Sam nie wiem czy to na zdrowie mi wyjdzie.

 59. Zjadlem sobie ot tak moze z 50 lub wicej jagodek i od 17 sraczka, ze ho ho ho ….;]]. Generalnie codziennie sobie wrzucam parenascie do owsianki, a dzis po raz pierwzy zaszalalem i mam ;]]]

 60. Zamawiałam wcześniej jagody goji przez internet i dostałam je ale były bardzo duże ok.1.5-2cm i z tego wynika ,że to były te pospolite czyli trujące,a nie goja chińska.Teraz mieszkam w Holandii i widziałam w sklepie zielarskim ,że te jagody goji są malutkie,a chińska roślina ma owoce wielkości 1cm ,a nie 2cm. Z tego wniosek ,że ktoś sprzedaje trujące jagody goji pospolitej.

 61. Mam już 55lat, a czuję się na 225 jem jagody goji to działa:))

 62. Jagodygoji.com | 11 lutego 2013 at 19:08 |

  … nie rozumiem zrobiłem badania na zawartość wit. C w suszonych jagodach goji i trudno mi uwierzyć w to co pisze autor… wit.C 1500mg/100g mało? badania przeprowadzone w akredytowanym laboratorium. Dzienne zapotrzebowanie waha się między 500 a 1000mg !!! u palczy zwiększa się do 3000mg (max)

 63. Ja już zgłupiałam całkiem. Pomijam już kwestię sadzonek i samodzielnej próby pozyskania wartościowych owoców. Powiedzcie mi proszę na co zwracać uwagę podczas zakupów suszonych owoców. W sklepach ze zdrową żywnością są one opisane po prostu jako jagody goji – kraj producenta Chiny. Nie biorę już nawet pod uwagę tych ogólnodostępnych w internecie ~50.00zł kg… Zależy mi na wartościowym produkcie i nie wiem czy sprzedawcy nie nabijają nas w butelkę sprzedając „podrobione” goji. Od 3 dni czytam i czytam i im więcej czytam tym mniej wiem…

 64. Jedną właściwość mają z pewnością-przeczyszczającą,którą testuję na sobie. Są smaczne i kuszą ,aby zjeść więcej.Mam nadzieję,iż wkrótce odczuję bardziej pozytywne rezultaty …

 65. ja kupiłam goji w auraherbals.pl, jest tam nawet sok z tych owocow, ale nie wiem czy dziala tak samo dobrze. probowal ktos?

 66. od dzisiaj wcinam, zamierzam dożyć 67 roku i potem pobierać emeryturę przez następne 67 lat:)

 67. grazyna | 3 maja 2013 at 14:48 |

  Wzrok mi się znacznie poprawił. Po spożyciu jagód goji dostaję rozstroju żołądka.Co mam robić ból jest duzy

 68. Dobrze,że tu zajrzałam bo już myślałam,że z moim żołądkiem coś nie tak.Je te jagody jem juz miesiąc(70szt dziennie) i pierwsze 3 tygodnie było ok a od tygodnia stop klatka,straszny ból żołądka ok. 0,5 godz. po zjedzeniu i rozwolnienie.Zwijam sie z bólu i tylko węgiel leczniczy mi pomaga.Dziś nie brałam i od razu lepiej więc wiem już 100%, że to te super jagódki taki mi brzuch rozwaliły(nigdy nie miałam problemu) Robie teraz przerwe a potem zaczne znowu ale małe ilości i może zalane wodą bo żarłam takie suszone wprost do japy.

 69. Aleksander B | 6 czerwca 2013 at 18:32 |

  Po przeczytaniu Waszych opinii o owocu krzewu Goji mam dylemat czy zakupić ten chiński wynalazek.W łodzi sprzedają to pod „Tulipanem” jako kolcowój szkarłatny New Big po prawie 19.-zł. podobno owoce są słodsze i duże dług.ok. 2cm i grubości 1cm ale nie jestem pewien czy to jest to o czym niektórzy sie rozpisują bo chodzi o to aby można było bez obawy o zdrowie spożywać te jagody.Nie ma narazie naukowych potwierdzeń które krzewy są na zdrowie a które trują.Najlepiej gdyby wypowiedzieli się tutaj Chińscy studenci po polsku jak oni to spożywają i czy wogóle to jedzą i jak im ten owoc służy bez bajerów.Może ktoś posiada jakąś szerszą publikację na ten temat o wartościach pozytywnych kolcowoju Lycium barbarum dostępnym w sprzedarzy przy markecie w łodzi .Pozdrawiam wszystkich używających jagody Goji.Piszcie swoje opinie i wykazujcie dostępne opisy.Aleksander B.

 70. Do herbaty wkładam garść jagód goi i borówki amerykańskiej po 0,5 godz. wypijam i zjadam jagody. Po miesiącu zauważyłam, że w okularach żle widzę, a okazało się, że wzrok mi się poprawił i może po kilku miesiącach nie będę musiała ich nosić. Wszystkim życzę dużo zdrowia, wielu lat życia i radości.

 71. Uwielbiam owoc goji, lubię ich lekko kwaśny smaczek. Dodaję je do jogurtów, otrebów owsianych. Polecam jako przekąskę:)

 72. Agnieszka | 4 sierpnia 2013 at 14:08 |

  O jagodach goji słyszałam już dawno, ale musiałam najpierw poczytać. Na pewno są superowe i życiodajne. Trzeba tylko trochę spokojniej do tego podejść. Nic jedzone i pite na zabój naraz nas nie uzdrowi. Trzeba zadbać o siebie w całości. Jagody powinny być dodatkiem do zdrowego trybu życia. Wasze problemy żołądkowe wynikają zapewne z tego, że na raz zaczęliście je jeść w dużych ilościach i suszone. Polecam najpierw zjadać kilka ( np. zacząć od 7szt) dziennie, najlepiej rozmoczonych w herbacie i podczas picia jeść po jednej. Mam od zawsze problemy z żołądkiem i jedząc jagody stopniowo nie miałam żadnych rozwolnień.

 73. Witajcie miłośnicy owoców goji :)
  Mam krzak ( nie mam pewności ,który to pospolity czy chiński – w opisach wyglądają bardzo podobnie :( Owocuje, oczywiście jagodami czerwonymi. I tutaj problem, czy te owoce można zjadać na surowo, czy należy je suszyć i przegotowywać ???? Jeśli wiecie coś na ten temat „rzeknijcie” Nie chciałbym wytruć rodziny

 74. jejku, szpinak nie zawiera przecież dużej ilości żelaza, to mit!

 75. Właśnie czytam artykuł naukowy, autorem którego jest Dr Olivier Potterat, opisujący Jagody Goji, gdzie dowiaduje się, że to Licium Barbarum jest tą szlachetniejszą siostrą Licium Chinense i że to właśnie L. Barbarum jest cenniejsza dla nas z punktu widzenia jej składu i przez to dobroczynnych, prozdrowotnych właściwości.

  Nasza polska wersja wiki mówi coś odwrotnego określając nawet L. Barbarum jako roślinę trującą. Nie mniejsze zamieszanie jest na anglojęzycznych forach i blogach. Ang. wiki jednak, w przeciwieństwie do polskiej L. Barbarum stawia na tej wysokiej półce.
  Dostępne na rynku suplementy diety Goji również bazują na L. Barbarum, a nie L. Chinense. Zaufajmy, więc może fachowcom i nie siejmy zamętu, co do tego która jest która.
  Sam rozprowadzam w sklepie zielarsko – medycznym J. Goji (L. Barbarum) i przyznam, że przez chwilę wystraszyłem się, że podtruwam swoich klientów. Uspokoiłem się po fachowej lekturze.

  Pozdrawiam.

 76. Goja owocuje w moim ogrodzie , zrywam kilka owoców a potem zjadam pomidorka . Wówczas posmak goji znika bo pomidorek go tłumi. Polecam

 77. Czytam,czytam i juz sama nie wiem co mam w ogrodzie.U mnie krzak sie ugina pod ciezarem owocow,ale jak to jesc.Czytam,ze maj smaj+k daktyli,a moje maja strasznie duzo goryczki.Jak to jesc????

 78. Bardziej wartościowe są owoce jagody kamczackiej zawierają więcej antyoksydantów niż aronia. Dostępne w Polsce z własnych produkcji.

 79. Małgorzata | 6 stycznia 2014 at 13:52 |

  Witam serdecznie czytam z zainteresowaniem na temat tych cudownych jagód goji,tylko niewiem gdzie je kupić mieszkam w Bydgoszczy,może ktoś z mojego miasta je stosuje i wie gdzie można kupić.Pozdrawiam

 80. Owoce goji jem już prawie od miesiąca,jak na razie nie zauważyłam zmian.Pierwszy raz zjadłam 70 szt.i trochę żle się poczułam.Teraz jem codziennie małą garść,ale najpierw płuczę gorącą przegotowaną wodą.Czekam na reakcję.

 81. cos jest niepokojącego …podraznia jelita zoladek../ biegunka/ natychmiast po 1 razie spożycia odczulam wzrost ciśnienia krwi jakies nienaturalne ożywienie
  odrzuciłam jedzenie….jest tak jkby zdarly wysciolke z jelit i zoladka,,,,odczuwa się je a u zdrowego nie czuje się …tych narzadow…oj oj cos jest nie tak

 82. NIECH KTOŚ NAPISZE JAKIEJ WIELKOŚCI SĄ OWOCE GOJI (DO 1CM -CZY DO 2CM)

 83. Ludzie moi mili,nie wiem co mam w ogrodzie od 2 lat-rozrosło się to na 5 metrów,świat mi zasłoniło a nie mogę doczekac się owoców,o przepraszam,jeden zjadlam na surowo 2 dni temu(nie był dobry).Przeczytałam,że w lutym muszę tego krzaczora prześwietlic bo on lubi byc golony,może dostanie szoku i będzie więcej owoców.Problem mam z nim,bo kwitnie we wrześniu i pazdzierniku i nie ma czasu na zawiązanie owoców!!Kupiłam go w sklepie ogrodniczym,ale nie mam paragonu żeby zrobic reklamację,pozdrawiam :)

 84. A,jeszcze jedno-ten mój owoc był wielkości małego paznokcia bez tipsa,wnet „olbrzym”,pa

 85. kupiłam 2 krzaczki goji wsadziłam wiosna początek lata jeden krzak zakwitł małymi fioletowymi kwiatkami -obecnie mają trochę owoców tak jak opisane jagody.według informacji w internecie należy je strząsać nie zrywać. jeść na surowo-według mnie nie są specjalnie smaczne lub suszyć. wyczytałam że na słońcu. ciekawe skąd go tyle wezmę aby wysuszyły są dosyć wodniste proszę o radę czy można suszyć w piekarniku jak jabłka czy grzybki. drugi krzaczek -coś tam zakwitło ale owoców nie widzę jutro sprawdzę może gdzieś się uchowały proszę o odpowiedź może ktoś już suszył.
  nie wiem skąd informacja że kwitną dopiero teraz a owoce małe i niedojrzałe

 86. Też zakupiłem dwie sadzonki w tym roku. posadziłem wiosną. we wrześniu jeden krzak zakwitł i teraz ma małe czerwone owoce.
  zjadłem garść (ok 20 sztuk) i….. odczuwałem dyskomfort w żołądku (nudności brak apetytu) przez prawie cały dzień.
  zaczałem szperać w internecie. okazało się że są dwa rodzaje krzewód: kolcowój chiński i pospolity. Ja mam pospolity (jak doczytałem na etykiecie). kupiłem w sklepie typu; drzewa,krzewy owocowe. Sadzonki stały między jagodą kamczatką a borówką amerykańska, sugerując że są to jadalne owoce. tymczasem na wikipedii napisane jest że jest to roślina trująca! szok!
  jaka jest prawda????
  może nie powinno się jej sprzedawać pośrod innych znanych jadalnych jagód. albo zamieścic ostrzeżenie że są trujące!

 87. Małgorzata | 21 listopada 2014 at 15:49 |

  Cyt.”Goji berry to mała, czerwona jagoda, która rośnie na krzewie Lycium Barbarum (kolcowój pospolity, kolcowój szkarłatny)”
  To jest roslina TRUJĄCA……!!!!!!!!!!!!!!
  Jagody goji to Lycium chinense-kolcowój CHIŃSKI!!!!…dlatego macie biegunki i inne objawy mogące przypominac nawet grypę jelitową!Wielu sprzedawców oszukuje ,a inni nawet nie wiedza co sprzedają.

 88. Małgorzata | 21 listopada 2014 at 15:53 |

  Karolu….nawet sklep sadownicy sprzedawał z błędem.Monitowałam sklep dośc długo i w końcu poprawili.Wikipedia tez po moim moniciei sprawdezeniu wiarygodności zrobiła sprostowanie.

 89. jagody goji w odmianę kolcowój szkarłatny czy pospolity są trujące, miałem je okazję jeść i wierzcie lub nie ale po jakimś czasie zacząłem się czuć fatalnie, a moje mięśnie szczególnie w nogach coraz bardziej sztywniały, miałem problemy żeby wstać z łózka, problemy z chodzeniem a do tego doszły w końcu problemy z sercem, nas szczęście po paru dniach jak zaprzestałem ją jeść to te problemy się zmniejszyły no ale nie ustąpiły niestety całkowicie,
  TAKŻE JEST TO TRUCIZNA NIE JEDŹCIIE JEJ BO WPĘDZICIE SIĘ W POWAŻNE CHOROBY ALBO GOŻEJ

 90. Czytam co piszecie i od cZytania mogę dostać rzstroju kiszek ,a nie od tych owoców .ŋłowa boli jakie bzdety piszecie ,jeden ,że trują drugi ,że ma sraczkę ,trzeci ,że już widzi jak osesek. Nie dajcie się zwariować jeżeli na coś „pracowaliście całe życie” ,to nie myślcie ,że po kuracji 1 czy 2 czy 3 miesięcznej się wyleczycie. Ja jeam dość długo te owoce (raz kupione w internecie ,raz w Realu… i nigdy nie miałem żadnych dolegliwości ,a chciałbym przynajmniej te ze stolcem bo jestem na tramalu retard 150 x2 dziennie i do tego przybytku chodzę raz na 4 dni. Przestancie się straszyć,że trujące ,może jak ktoś na drugie śniadanie wcina porcję arszeniku to może ma komplikacje zdrowotne , ale nie z tych owoców !!!

 91. Sok z noni polecam, ale koniecznie ten z Oleofarmu, kupuje go zwykle w aptece lub w almie na stoisku ze zdrowa zywnoscia.

 92. Nie wiedziałam, że jagody goji można hodować w domu :). Coś w nich musi być skoro stosowane są w medycynie od kilkuset lat.

 93. Od tych jagód goji sie chudnie?

 94. Ludzie!!! Skoro to takie cudo i jeszcze odchudza, to dlaczego lekarze tego nie przepisują na receptę????

 95. Ja piłam sok goji i jestem zadowolona z efektów. Na każdy organizm działa inaczej.

 96. Ile mozna schudnąć jedząc jagody goji??

 97. jem jagody od miesiaca i nawet kilograma nie suchudlam moze trzeba jesc tylko jagody?

 98. ja posadzila kolcowoj chiński na działce 3 lata temu w tym roki pierwszy raz zaowocował

 99. Ludzie głupoty tu piszą !!!
  Przeczytajcie poniżej.
  Cytat: „Jagody goji to owoce chińskiej rośliny o nazwie kolcowój pospolity (Lycium barbarum L.), znanej także jako kolcowój szkarłatny, która jest bliskim krewnym chińskiej wilczej jagody (Lycium chinese L. – nie ma nic wspólnego z naszą wilczą jagodą, która jest trująca). Jednak nazwa „goji” odnosi się jedynie do owoców kolcowoju tybetańskiego (Lycium barbarum L.) – jest to jego nazwa handlowa.”
  Podane ze strony:
  http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/jagody-goji-dzialanie-i-wlasciwosci-odzywcze_37004.html

 100. czy jagody Giji odchudzają. Może ktoś napiszę prawdę.

 101. Kupiłem sadzonkę w Auchan przez pomyłkę. Kupywałem borówki i jagody.Wsadziłem ją tak jak jagody w torf. Mam nadzieję że się przyjmie.Dopiero po tej akcji przeczytałem o jagodach goji. Jutro zapycham jeszcze raz po sadzonki.Jakie podłoże do tego stosować?

 102. Postaram się posadzić te sadzonki u mnie. Może uda mi się wyhodować pyszne i zdrowe owoce. Na pewno się tu pochwalę rezultatami.

 103. kupiłam sadzonki goji w Biedronce 3 lata temu rosna i owocuja lecz owoce sa ciemno fioletowe ikwasne i nie spadaja mnie smakuja ale sie martwie czy to goja czy nie sa trujace?czy ktos mito powie?

 104. A ja mam posadzone u siebie sadzonki jagody goji które owocują do 5 kg z jednego krzaka, już po 3 miesiącach od posadzenia mam ok 0,5 kg owoców :), w każdym roku ma być ich coraz więcej.
  Jeżeli jest ktoś zainteresowany sadzonkami zapraszam do kontaktu 792 087 085.

 105. Też kupiłam w Biedronce i są fioletowe, nieduże,ale gdy dojrzeją, opadają po potrząśnieciu krzaczkiem.

 106. Lepiej kupować w sklepach ekologicznych bo tam dbają żeby były od dobrych dostawców niż w marketach. Ja zamawiam przez internet na naturalny-market.pl Cenowo wychodzi lepiej niż w sklepach stacjonarnych

 107. posadziłam na swojej działce jagody goji ale moje owoce mają kolor żółto-pomarańczowy są około 1,5 cm
  nie wiem czy są dobre czy trujące może mi ktoś odpowie bo boję się je jeść

3 Trackbacks & Pingbacks

 1. koktajl #14 | sweetshoop
 2. Bomba witaminowa – Jagody Goji | healthygoodfood
 3. SuperFoods #3 - Jagody goji • Chaotyczna KuchniaChaotyczna Kuchnia

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*