Chcesz zacząć ćwiczyć? To dobierz odpowiednią dietę!

Chcesz zacząć ćwiczyć? To dobierz odpowiednią dietę!
Chcesz zacząć ćwiczyć? To dobierz odpowiednią dietę!

Naprawdę wielu ,,ćwiczących” nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo ważna jest dieta, aby osiągnąć cokolwiek podczas ćwiczeń. Naturalnie, ćwicząc dużo jesteśmy w stanie w końcu wypracować sobie odpowiednie mięśnie, jednakże zrobimy to o dużo wolniej, niż gdybyśmy stosowali odpowiednią dietę. Jak więc dobrać odpowiednią dietę do ćwiczeń? Tego dowiecie się za chwilę!

Chcesz zacząć ćwiczyć? To dobierz odpowiednią dietę!

Dopasuj ćwiczenia do tego, ile jesz

Dieta dla sportowców ćwiczących 1 raz w tygodniu, 2-3 czy 4 razy w tygodniu polega na dopasowaniu ilości spożytych kalorii. Dzienne zapotrzebowanie na kalorie u normalnego człowieka to od około 1500 do 3000 kalorii. Im więcej trenujemy, tym zapotrzebowanie na kalorie wzrasta, co oznacza, że możemy zjeść więcej. Przy mniejszym wysiłku warto ograniczyć ilość spożywanego jedzenia. Dobrze jest też jeść mniej, ale często i regularnie.

Co powinniśmy jeść po intensywnym treningu?

Pamiętajmy iż „dieta cud” nie istnieje, a odpowiedni jadłospis powinien skupiać się jedynie na energetyczności posiłków czy dostarczaniu podstawowych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Istotne w czasie takiej diety jest spożywanie żywności, która umożliwi pokrycie zapotrzebowania organizmu na witaminy, zwłaszcza magnez oraz potas. Składniki te są bowiem niezbędne do prawidłowej pracy mięśni, a ich właściwe stosowanie wpływa pozytywnie na nasz organizm. Substancje te występują m.in. w warzywach, owocach, , produktach zbożowych czy strączkach. Warto również zwrócić uwagę na odpowiednie spożycie witaminy z grupy B.

Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu!

Nasze ćwiczenia są nacechowane intensywnym wysiłkiem, pocimy się znacznie więcej, niż w warunkach spoczynku, dlatego bardzo istotne jest bieżące uzupełnianie płynów. Szczególnie ważne jest, aby stale, nawet w trakcie treningu nawadniać organizm. Po jego zakończeniu należy wypić przynajmniej pół litra wody, a później stale, małymi porcjami dostarczać płyny w zależności od potrzeb.

5/5 - (1)