Co jeść podczas długiego i intensywnego treningu?

Zawodowy sport wymaga odpowiedniego przygotowania, zaś podczas intensywnego wysiłku fizycznego należy w odpowiedni sposób się odżywiać. Sprawa odżywiania się jest niezwykle interesującą, gdyż choć samo jedzenie nie jest gwarantem sukcesów jednak może wydatnie wspomóc czynnych sportowców. 

Co należy wiedzieć nt. diety sportowców? 

Przy okazji mistrzostw świata w piłce nożnej, dziennikarze co 4 lata dywagują czy piłkarze z państw arabskich nie spiszą się słabiej, zwłaszcza ci którzy rygorystycznie przestrzegają Ramadanu. Właśnie Ramadan jest problemem afrykańskich drużyn. Święto dziewiątego miesiąca kalendarza muzułmańskiego jest jednym z najważniejszych dla wyznawców Islamu. Wtedy to właśnie od świtu do zmierzchu nie wolno im jeść ani też pić. Szkoleniowcy reprezentacji afrykańskich oraz azjatyckich w 2022 r. będą mieli z tym łatwiej, gdyż mundial nie przypada jak to miało miejsce dotychczas w okresie letnim lecz na jesieni. Pomijając jednak tę kwestię, która jest coraz częściej obchodzona, sportowcy muszą właściwie się odżywiać. Prawdopodobnie, po mundialu 2002, kiedy to Arabia Saudyjska poległa z Niemcami stosunkiem bramek 0:8, w wielu państwach zrozumiano, że ważniejsze od ścisłego postu jest, by nie upokarzać swej ojczyzny na szczeblu międzynarodowym. Każda dyscyplina sportowa wymaga od sportowców nieco innej diety, Skoczkowie narciarscy którzy wcześniej jedli na śniadanie owsianki z orzechami oraz owoce, coraz częściej podczas sezonu decydują się na śniadania białkowo- tłuszczowe. Skoczek podczas sezonu zwykle na śniadanie je następujące rzeczy, dwa jajka, awokado, pomidor, ogórek kiszony, co popija herbatą bez cukru. Węglowodany w diecie są nadal obecne jednakże w następnych posiłkach, chodzi o dostarczanie organizmowi makro- i mikroskładników. Tenisiści zwykle spożywają 5 posiłków, głównym źródłem energii są węglowodany, zboża takie jak ryż oraz owies, chleb razowy, makaron, ziemniaki, rośliny strączkowe, sezonowe owoce oraz warzywa. Kulturyści zarówno profesjonalni jak też amatorzy powinni pamiętać o tym by spożywać dobrze przyswajalne białko, węglowodany oraz zdrowe tłuszcze. 

Czy sportowcy mogą spożywać fast- foody? 

Olimpijczycy coraz częściej przyłapywani są na spożywaniu fast- foodów, których kategorycznie nie powinni jeść. Jimmy Monien, trener sztangistów z Mauritiusu, wyspy położonej na Oceanie Indyjskim jest przeciwnikiem niezdrowego jedzenia, jednakże podkreśla, że dopóki sportowcy pozostaną w swojej kategorii wagowej jest to akceptowalne. Sportowcy przyjeżdżający na Igrzyska Olimpijskie podkreślają, że często na zawodach brakuje atrakcyjnej alternatywy dla tego rodzaju jedzenia, Podczas IO w Rio de Janeiro, zawodnicy podkreślali, że oprócz kawiarni oraz restauracji z brazylijskim jedzeniem, która nie cieszyła się dobrą famą, nie ma alternatyw. Co ciekawe, naukowcy z International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism wykazali, że jedzenie hamburgerów sprawia, że regeneracja po treningu przebiega szybciej a fast-foody wspierają proces odbudowy glikogenu. Pomimo tych odkryć, nieodmiennie lepsze efekty da stosowanie odżywek. Warto stawiać na sportowców, którzy są profesjonalistami. Kimś takim jest Robert Lewandowski, którego wspomaga małżonka Anna, sportsmenka oraz dietetyczka. Robert Lewandowski w każdym zespole podnosi morale, dlatego też korzystając z faktu, że bonusy STS są niezwykle atrakcyjne, warto stawiać na bramki Polaka w reprezentacji Polski. Fachowcy podkreślają, że jeśli kapitan reprezentacji Polski przejdzie do FC Barcelona, co ma nastąpić w letnim mercato, zespół ten będzie głównym faworytem do triumfu w LaLiga sezonu 2022/2023. 

Podsumowanie  

Zdrowe odżywianie to jeden z elementów, które sprawiają, że sportowcy odnoszą sukcesy w sporcie. Oczywiście, dieta musi być odpowiednio zmodyfikowana, w czym wielką pomocą okażą się rozpiski dietetyków, zaś w przypadku kulturystów również dyrektywy trenerów personalnych. Prawidłowa dieta, zaangażowanie na treningu, profesjonalizm to czynniki, które doprowadzą do wielkich wyników.

5/5 - (1)