Dlaczego powinniśmy lepiej dbać o naszą dietę?

Dlaczego powinniśmy lepiej dbać o naszą dietę?
Dlaczego powinniśmy lepiej dbać o naszą dietę?

Dieta w życiu człowieka jest bardzo ważna. Dlaczego tak jest? W końcu od tego, jak się żywimy, zależy m.in. to, ile mamy siły na treningach i jak dobrze odżywione są nasze mięśnie. Zwiększa się także odporność organizmu i zmniejsza szansa na kontuzję, co pozwala nam trenować częściej i bardziej intensywnie. Ale czy to jedyny powód, dla którego lepiej jest dbać o naszą dietę?

Dlaczego powinniśmy lepiej dbać o naszą dietę?

Dlaczego ważne jest przestrzeganie diety?

Dobrze rozpisana dieta (nie tylko dieta sportowców) uwzględnia odpowiednią podaż wszystkich składników odżywczych. Przyjrzymy się bliżej np. białku. Jest to jeden z głównych makroelementów, niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju wszystkich tkanek organizmu. Po treningu to właśnie białko jest odpowiedzialne za naprawę i regenerację mięśni. Oprócz tego, powinniśmy tutaj zaznaczyć, że nas mózg jest bardzo ,,energiożerny” przez co większość tego co jemy przeznaczamy właśnie na odżywienie naszego umysłu, który jest niezwykle ważny, kiedy intensywnie myślimy, na przykład podczas rozwiązywaniu testów, dajmy na to z matematyki.

Zbyt mała ilość węglowodanów w diecie może objawiać się częstymi napadami głodu, uczuciem zimna i brakiem energii. Popularne dania Polaków są w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości węgli, by mięśnie pracowały poprawnie, a organizm miał energię na wykonanie ciężkiego treningu.

Większość osób obawia się tłuszczów, ale one także pełnią niezwykle ważną funkcję w naszym organizmie. Dostarczają sporej dawki energii, ale też pomagają wchłaniać witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, są prekursorami hormonów steroidowych i składnikami błon komórkowych. Zbyt niska podaż tłuszczu doprowadzi do niedoborów tłuszczowych w organizmie, co może skutkować zaburzeniami hormonalnymi. 

Woda

Nasz organizm składa się w ponad 60% z wody. Jest to także jeden z najważniejszych składników mięśni. Regularne picie wody jest ogromnie ważne, gdyż im większy wysiłek fizyczny, tym większej straty wody nasz organizm doświadcza.

5/5 - (1)