Dlaczego większość sportowców nie gotuje dla siebie?

Dlaczego większość sportowców nie gotuje dla siebie?
Dlaczego większość sportowców nie gotuje dla siebie?

Naturalnie aby utrzymać swoje ciało w odpowiedniej kondycji, potrzeba bardzo wiele wysiłku – w tym i również w ułożeniu odpowiedniej diety, ale również i w przygotowaniu – dlatego też wielu profesjonalistów nie chce marnować czasu i zatrudnia dietetyków oraz kucharzy – ale dlaczego większość sportowców nie gotuje dla siebie?

Dlaczego większość sportowców nie gotuje dla siebie?

Stać ich na to

Naturalnie takiego topowego sportowca jest stać na to, aby zatrudnić kucharza oraz dietetyków, aby nie marnować czasu na gotowanie – w końcu aby ugotować coś dobrego, pożywnego i jednocześnie zgodnego z planem kalorycznym trzeba mieć wiedzę, doświadczenie oraz czas – a tego ostatniego większość sportowców nie ma.

W końcu dieta dobrana do sportowca powinna uwzględniać takie czynniki, jak płeć, wiek i waga. Jednak między regularnym treningiem a zawodami w sezonie dieta sportowca wygląda zupełnie inaczej. Ponadto można również wspomnieć o innych drugorzędnych celach, takich jak zwiększenie zwinności lub poprawa metabolizmu – z których wszystkie zależą od indywidualnego sportowca.

Czego unikają sportowcy?

Przez większość czasu rezygnują również z niektórych przypraw, takich jak ocet, papryka, curry, chili, a nawet sos pomidorowy. Tłuszcz odgrywa również ważną rolę w diecie sportowców. Nie oznacza to jednak, że sportowcy powinni jeść smażone potrawy, w końcu warto pamiętać, że smażone jedzenie jest trudne do strawienia – dlatego większość kucharzy tworzy potrawy duszone lub gotowanych w garnku – można powiedzieć że nawet najlepsze blogi o jedzeniu często nie tworzą przepisów na takie potrawy, ale tak to jest jak zatrudniasz kogoś za godziwe pieniądze.

Śniadanie

Dla sportowców poranne śniadanie jest szczególnie ważne – mniej więcej tak samo, jak poranny trening. Należy jednak pamiętać, że czas odpoczynku między śniadaniem a ćwiczeniami powinien wynosić co najmniej 2 godziny. Jeśli sportowcy nie mają rano czasu na śniadanie, zwykle zastępują śniadanie napojami węglowodanowymi. Co ciekawe, przerwa między ćwiczeniami a kolejnym posiłkiem może również wpływać na prawidłowe trawienie. Czas regeneracji jest ściśle powiązany z intensywnością treningu.

Sportowcy a reklama śmieciowego jedzenia

Jak na ironię, najlepsi sportowcy promują produkty, których rzadko używają. Mimo astronomicznych cen napojów gazowanych w tym roku niektórzy nadal je promują – mimo iż w ich diecie one praktycznie nie istnieją. Poniekąd można to również podciągnąć do ograniczania konkurencji – bo przecież im więcej osób otyłych, bądź jedzących takie niezdrowe produkty, tym większa szansa na to, że dany sportowiec jeszcze przez kilka miesięcy, czy nawet lat zostanie na szczycie, prawda?

Oceń nas!