Jak schudnąć szybko i zdrowo?

Choć szybka utrata masy ciała w bardzo krótkim jest możliwa, to jednak nie jest zalecana. Efekt jojo to bardzo częsty efekt takich działań. Jednak wiele osób wciąż bierze czas za swój priorytet, szczególnie, gdy głównym celem jest uzyskanie estetycznej sylwetki na daną okoliczność (np. sezon plażowy lub ślub). Jak schudnąć szybko oraz uzyskać trwały efekt? 

Poniższe kroki pomogą Ci osiągnąć wyznaczony cel. Pamiętaj jednak, że trwała zmiana sylwetki wymaga trwałych rozwiązań, które można uzyskać jedynie dzięki zmianom w stylu życia. Więcej informacji na temat diety i zdrowego odżywiania znajdziesz tutaj: https://dietetyk.edu.pl.

Jedz mniej węglowodanów i więcej chudych białek

Możesz zauważalnie stracić masę ciała w zaledwie tygodnia stosując dietę nisko-węglowodanową. Wiele badań wykazało, że dieta tego typu to bardzo skuteczny sposób na utratę wagi oraz poprawę zdrowia. Już nawet krótkoterminowe zmniejszenie roli węglowodanów w diecie może przyczynić się do utraty nadmiaru wody w ciele i wyeliminować wzdęcia. Właśnie dlatego osoby stosujące dietę nisko-węglowodanową, tak wyraźnie odczuwają zmiany w swoim ciele. Co więcej, spożywanie większej ilości białka redukuje apetyt i przyśpiesza metabolizm, co przynosi doskonały efekt w procesie odchudzania.

Istotnym jest, aby całkowicie wyeliminować lub drastycznie ograniczyć wszystkie węglowodany skrobiowe oraz cukry w Twojej diecie. Możesz zastąpić je warzywami o małej zawartości węglowodanów, zwiększając jednocześnie spożycie chudego mięsa, ryb i owoców morza oraz jajek.

Postaw na pełnowartościowe produkty

Kiedy starasz się schudnąć szybko, pomocne będzie zastosowanie prostej diety, która będzie oparta na pełnowartościowych produktach spożywczych. Takie pokarmy są przeważnie bardzo sycące i znacznie ułatwiają spożywanie mniejszej ilości kalorii bez odczuwania łaknienia. Twój jadłospis powinien być skonstruowany w oparciu o produkty tego typu. Unikaj, a najlepiej zrezygnuj z wysoko przetworzonej żywności.

Dieta oparta na chudych białkach oraz warzywach może być o wiele bardziej satysfakcjonująca niż może się to wydawać, nawet jeśli nie dostarczasz swojemu organizmowi zbyt wielu kalorii. Pamiętaj, aby ściśle przestrzegać swojego planu żywieniowego, szczególnie jeśli Twój wymarzony cel chcesz osiągnąć w bardzo krótkim czasie.

Zmniejsz ilość spożywanych kalorii

Zmniejszenie wartości energetycznej Twoich posiłków to zdecydowanie najważniejszy czynnik, jeśli chodzi o szybką utratę wagi. Ujemny bilans kaloryczny zawsze prowadzi do spadku masy ciała. Jeśli jesz spożywasz mniej kalorii niż zużywasz, z pewnością stracisz zalegającą tkankę tłuszczową, a to niekoniecznie musi wiązać się z głodówką jeśli mądrze to tego podejdziesz. Oto kilka prostych wskazówek, które pomogą Ci zmniejszyć ilość kalorii dostarczanych do organizmu:

  • Licz kalorie: Waż oraz analizuj pokarmy, które spożywasz. Możesz skorzystać z wielu narzędzi do liczenia kalorii i zapisywać swoje posiłki. To wszystko pomoże Ci śledzić ilość kalorii oraz składników odżywczych, które przyjmujesz do swojego ciała. 
  • Jedzenie ogranicz tylko do wyznaczonych posiłków: Zrezygnuj z wszelakich przekąsek oraz nie dojadaj po posiłkach, jeśli te wciąż Cię nie nasycą. Jeśli dla Ciebie będzie się to wiązać z dużym wyrzeczeniem, skróć przerwy między posiłkami lub zwiększ ich ilość przy jednoczesnym zmniejszeniu ich objętości. 
  • Ogranicz kaloryczne dodatki: Wyeliminuj gęste sosy oraz wysokokaloryczne „zapychacze”, takie jak tłuczone ziemniaki. 
  • Warzywa postawą diety: Wypełnij swoje menu dużą ilością warzyw, dzięki temu ograniczysz kalorie w diecie oraz będziesz jeść smacznie, syto i zdrowo 
  • Wybierz chude mięso: Zawsze wybieraj mięso o dużej zawartości białka i niskiej tłuszczu, najlepszą propozycją jest kurczak i oraz ryby. 
  • Nie przyjmuj kalorii z płynów: Przerzuć się całkowicie na wodę. Kawa i herbata bez żadnych dodatków posiadają minimalną ilość kalorii (1kcal na 100g), więc także są dopuszczalne.

Właściwy trening

Ćwiczenia fizyczne to obowiązkowy punkt w procesie szybkiego zgubienia kilogramów. Co więcej, poprawiają ogólną sylwetę, przez co efekty odchudzania są o wiele bardziej widoczne.

Trening oporowy, jak na przykład podnoszenie ciężarów to skuteczna i sprawdzona propozycja. Mimo iż ćwiczenia na odchudzanie zwykle kojarzą się z treningiem aerobowym, to jednak w praktyce istnieje widoczna przewaga tego pierwszego. Każdy trening siłowy zwiększa lub utrzymuje masę mięśniową, dzięki czemu wzrasta zapotrzebowanie energetyczne ciała. Wynikiem tego jest to, że spalamy większą ilość kalorii będąc w bezruchu, a sylwetka staje się wyraźniejsza. Co więcej, trening oporowy to świetna metoda na obniżenie zapasu węglowodanów i wody w naszym organizmie. Podnoszenie ciężarów doskonale napędza metabolizm oraz chroni Twoją gospodarkę hormonalną, która często ulega zaburzeniu w wyniku odchudzania.

Trening interwałowy o wysokiej intensywności to kolejna bardzo skuteczna metodyka treningowa, która pomoże Ci wydajnie schudnąć. Już 5-10 minut treningu HIIT może przynieść większe lub podobne korzyści dla procesu odchudzania, niż w przypadku 40 minut regularnych ćwiczeń.

5/5 - (1)