Jedzenie w stresie. Uwolnij się od emocjonalnego podjadania

Jest coś tak satysfakcjonującego w pochłanianiu wielkiego pudła lodów po ciężkim dniu. Jedzenie fast foodów wydaje się sprawiać, że czujesz się lepiej, gdy jesteś pod presją. Masz trudny czas z rodziną lub przyjaciółmi, albo nie siadł Ci kupon sportowy bo nie zdążyłeś zerknąć na najnowszy ranking bukmacherów i nie wiedziałeś, gdzie najlepiej obstawiać? Nic tak nie pomaga, jak zajadanie się słodkimi, słonymi czy przetworzonymi potrawami. Są to doskonałe przykłady emocjonalnego lub stresującego jedzenia. Używanie jedzenia do radzenia sobie z uczuciami nie jest niczym niezwykłym. Uspokajanie się jedzeniem jest znanym sposobem radzenia sobie ze stresem.

Przeszkoda dla zdrowia

Niestety jedzenie w stresie może być przeszkodą dla dobrego zdrowia. Dobre samopoczucie, które otrzymujesz z pobłażania sobie, jest krótkotrwałe. Na dłuższą metę mogą szkodzić zdrowiu. Istnieje coraz większy związek między tym, co jesz, a tym, jak się czujesz fizycznie, psychicznie i emocjonalnie.

 Ale jak w gorącym momencie zaprzestać jeść na potęgę?

Przyjmij plan wykorzystujący te techniki, które pomogą Ci przestać używać jedzenia jako sposobu radzenia sobie ze stresem: Zatrzymaj się, zrelaksuj i oddychaj. Cicho usiądź sam ze sobą. Pomaga to stworzyć przestrzeń między decyzją a spożyciem jedzenia.Uważaj na emocje. Postępuj zgodnie ze świadomością swoich uczuć. Obserwuj poziom głodu swojego organizmu. Oceń go w skali od 1-10. Gdzie 1 = nieprzyjemnie głodny, 10 = nieprzyjemnie pełny. Wybierz coś do jedzenia, jeśli jesteś głodny, lub odpuść, jeśli nie jesteś. Celem jest jedzenie, aż poczujesz się usatysfakcjonowany przy około 7-8 na skali.

Wypracowanie zdrowych nawyków

Ruszaj swoim ciałem. Regularna aktywność może pomóc zminimalizować stres, który prowadzi do emocjonalnego jedzenia.2 Rozciągaj się. Iść na spacer. Każdy ruch, który lubisz, pomaga. Bądź konsekwentny w czasie posiłków. Pomijanie posiłków lub zbyt późne czekanie z jedzeniem może spowodować spadek poziomu cukru we krwi. Nie tylko będziesz „zagłodzony”, ale twój osąd może być osłabiony przez zawroty głowy, ból głowy i drażliwość. Śledź i Zapisuj swoje zachcianki i zbadaj czas oraz inne skojarzenia, takie jak stres. Chociaż łatwiej to powiedzieć niż zrobić, są proste rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc, na przykład prowadzić dziennik. Zapisywanie alternatyw może pomóc w kontrolowaniu pragnień. 

Bądź świadomy spożycia kofeiny. Podczas gdy kofeina może pomóc nam zachować czujność, zbyt duża ilość może zwiększyć nasz poziom stresu. Uczucie roztrzęsienia nie jest produktywne. Wizualizuj przyszłość. Zanim zaczniesz jeść, pomyśl przez chwilę o przyszłości. Jak będziesz się czuł 10 minut po jedzeniu? Pomyśl o tym, jak będziesz się czuł 10 minut po tym, jak oprzesz się pokusom. Podejmij decyzję, która uwzględnia twoje przyszłe uczucia, a nie tylko natychmiastową potrzebę.

Aby jak najlepiej wykorzystać swoje ciało i umysł, zwracaj uwagę na to, co jesz. Jeśli lubisz zbilansowaną i uważną dietę, wciąż jest miejsce na lody, fast foody i zdrowe jedzenie w umiarkowanych ilościach. Ciesz się tym!

5/5 - (1)