Dlaczego nasza dieta powinna być w czasie wakacji przez nas mocniej pilnowana?

Dlaczego nasza dieta powinna być w czasie wakacji przez nas mocniej pilnowana?
Dlaczego nasza dieta powinna być w czasie wakacji przez nas mocniej pilnowana?

Każdy chce mieć ,,płaski brzuch na wakacje” jednakże większość z Polaków totalnie nie dba o swoją dietę. Większość z nas przez większość swojego okresu wolnego robi ,,piwkowanie na grylu” przez co bęben rośnie – zamiast maleć. Co więc warto jest robić, aby lepiej pilnować się podczas wakacji?

Dlaczego nasza dieta powinna być w czasie wakacji przez nas mocniej pilnowana?

Dlaczego należy przestrzegać diety?

Dobrze rozpisana dieta uwzględnia odpowiednią podaż wszystkich składników odżywczych. Przyjrzymy się bliżej np. białku. Jest to jeden z głównych makroelementów, niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju wszystkich tkanek organizmu. Po treningu to właśnie białko jest odpowiedzialne za naprawę i regenerację mięśni. Oprócz tego, powinniśmy tutaj zaznaczyć, że nas mózg jest bardzo ,,energiożerny” przez co większość tego co jemy przeznaczamy właśnie na odżywienie naszego umysłu, który jest niezwykle ważny, kiedy intensywnie myślimy,na przykład podczas nauki. Zbyt mała ilość węglowodanów w diecie może objawiać się częstymi napadami głodu, uczuciem zimna i brakiem energii. Dostarczanie odpowiedniej ilości węgli jest niezbędne, by mięśnie pracowały poprawnie, a organizm miał energię na wykonanie ciężkiego treningu.

Większość osób obawia się tłuszczów, ale one także pełnią niezwykle ważną funkcję w naszym organizmie. Dostarczają sporej dawki energii, ale też pomagają wchłaniać witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, są prekursorami hormonów steroidowych i składnikami błon komórkowych. Zbyt niska podaż tłuszczu doprowadzi do niedoborów tłuszczowych w organizmie, co może skutkować zaburzeniami hormonalnymi.

Piwo to nie woda

Nasz organizm składa się w ponad 60% z wody. Jest to także jeden z najważniejszych składników mięśni. Regularne picie wody jest ogromnie ważne, gdyż im większy wysiłek fizyczny, tym większe straty z potem. Pracujące mięśnie również potrzebują większego przepływu krwi, więc lepiej, jeśli będzie ona jak najbardziej rzadka, by serce nie miało zbyt wiele roboty. Jeśli trening trwa do 2 h i nie jest zbyt intensywny, wystarczy nam sama woda. W przypadku dłuższych treningów lepszym wyborem będzie izotonik, ale tylko taki, w którego składzie nie znajduje się cukier i sztuczne barwniki.

5/5 - (1)